27/lut/2023
11/wrz/2024
  1. W pierwszym dniu zajęć Wakacji na FARMIE w Katedrze i Zakładzie Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej, Uczestników przywitała Pani Kierownik Katedry – prof. dr. hab. n. med. i n. o zdr. Katarzyna Komosińska-Vassev. Następnie licealiści poznali metody jakimi można zmierzyć poziom stresu. Każdy Uczestnik zmierzył poziom kortyzolu – hormonu stresu – we własnej ślinie.
  2. W drugim dniu Wakacji na FARMIE, Uczestnicy mieli możliwość wykonania rutynowego badania moczu z wykorzystaniem własnego materiału biologicznego. Do badania cech fizykochemicznych wykorzystano automatyczny analizator pasków moczu, a w przypadku niektórych parametrów także dawne metody probówkowe. Prawdziwym wyzwaniem było samodzielne przygotowanie osadu moczu i jego ocena mikroskopowa, z czego Uczestnicy warsztatów wywiązali się doskonale.
  3. W trzecim dniu Wakacji na FARMIE, Uczestnicy dowiedzieli się, jak wiele jest metod do podglądania życia i śmierci komórek. Niektóre z tych metod dawały całkiem przyjemne dla oka obrazki. Następnie Licealiści zapoznawali się z metodami różnicowania zakażeń wirusowych (grypa, COVID, RSV).
  4. W czwartym dniu Wakacji na FARMIE, Uczestnicy dowiedzieli się co to jest „Ostra faza” oraz poznali tajniki diagnostyki stanu zapalnego. Dowiedzieli się również jak odróżnić infekcję bakteryjną od wirusowej. Oznaczyli stężenie CRP we własnym materiale biologicznym, stosując różne techniki analityczne.
  5. W ostatnim dniu Wakacji na FARMIE, Uczestnicy zapoznali się z metodą elektroforezy białek. W SUMie fajnie zaczęła się przygoda z chemią kliniczną i diagnostyką laboratoryjną, a spacer białek pod napięciem okazał się bezpieczny.

Podziękowania za cztery lata wspólpracy.

8 czerwca 2024 r. odbyło się ostatnie posiedzenie Senatu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w kadencji 2020 – 2024. W trakcie spotkania Rektor prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański w imieniu całej Społeczności Akademickiej SUM podziękował członkom Senatu za cztery lata owocnej współpracy i wręczył symboliczne statuetki. –„To były cztery lata bardzo intensywnej pracy w trudnych warunkach. Zaczynaliśmy w dobie pandemii COVID-19. Potem pojawił się konflikt w Ukrainie. Po drodze nie zabrakło też problemów ekonomicznych. Mogę jednak stwierdzić, że wszyscy stanęliśmy na wysokości zadania i wszystko udało nam się sprawnie przeprowadzić a działania Senatu sprawiły, że nasza Uczelnia się rozwinęła – powiedział prof. Tomasz Szczepański, Rektor SUM i dodał: – Rola Senatu jest nieoceniona. Przede wszystkim czuwa on nad tym, by wszystko odbywało się z zgodnie z obowiązującym prawem i zwyczajami akademickimi. Działania Senatu przekładają się też na wyższą jakość kształcenia.”

Podziękowania w formie symbolicznej statuetki otrzymała także prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Katarzyna Komosińska-Vassev.

Wydarzenie odbyło się 6 czerwca 2024 r. w godzinach 10.00-14.00 przy ul. Jedności 8 w Sosnowcu. Udział w Targach Pracy był doskonałą okazją dla Studentów Wydziału nie tylko wysłuchania prelekcji fachowców z zakresu HR, wzięcia udziału w panelach dyskusyjnych obrazujących szeroki wachlarz możliwości zatrudnienia po ukończeniu Studiów, ale przede wszystkim - Targi Pracy umożliwiły Uczestnikom bezpośredni kontakt z firmami, zadanie pytań na temat stawianych kandydatom wymagań, proponowanych ofert pracy, staży, praktyk. Reasumując – w jednym miejscu i czasie – poznanie wzajemnych oczekiwań.

Niezwykle dużym zainteresowaniem cieszyły się także zorganizowane dla Studentów panele dyskusyjne. W panelu Kierunek analityka medyczna i co dalej? udział wzięli: mgr Mateusz Chmielarz i Mgr Sylwester Łużny (Przedstawiciele Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych), dr hab. Katarzyna Winsz-Szczotka, prof. SUM (Kierownik Studium Kształcenia Podyplomowego WNF w Sosnowcu), mgr Beata Boruta (Dyrektor ds. medycznych, Członek Zarządu, Śląskie Laboratoria Analityczne), mgr Magdalena Żegleń oraz mgr Sebastian Stępień (Absolwenci kierunku analityka medyczna WNF w Sosnowcu).

Moderatorem dyskusji panelowej była  prof. dr hab. Katarzyna Komosińska-Vassev.
Wpanelu udział wzięło ok. 160 Uczestników. Podczas każdego z paneli tematów do rozmów było tak dużo, że przeznaczony czas w postaci jednej godziny okazał się niewystarczający.

W kategorii: