Aktualności

Finał Ogólnopolskiego Konkursu Prac Magisterskich absolwentów kierunku farmacja

W dniu 11 marca 2024 r., odbył się – organizowany corocznie pod egidą Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego (PTFarm.) – Finał Ogólnopolskiego Konkursu Prac Magisterskich absolwentów kierunku farmacja.  Tegoroczna edycja Konkursu, odbywająca się od trzech lat w trybie on-line, współorganizowana była, przez Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu. Konkursowi i obradom Jury przewodniczyła prof. dr hab. n.med. Krystyna Olczyk, jako Członek Zarządu Głównego PTFarm, związana na co dzień z Katedrą i Zakładem Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej WNF SUM. Za stronę organizacyjną Konkursu i sporządzenie podsumowania finałowych zmagań odpowiadała Komisja Konkursowa, w Osobach prof. dr hab.n.med. Katarzyny Komosińskiej-Vassev, dr hab.n.med.. Katarzyny Winsz-Szczotki, prof. SUM, dr n med. Kornelii Kuźnik-Trocha oraz mgr Karoliny Bochenek.

Od lewej na zdjęciu: mgr Grzegorz Wszelaki, dr hab. n. med. Katarzyna Winsz-Szczotka, prof. SUM; dr n. biol. Grażyna Janikowska, prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Katarzyna Komosińska-Vassev, prof. dr hab. n. med. Krystyna Olczyk

 Odznaczenia państwowe dla prof. Katarzyny Komosińskeij-Vassev i mgr Karoliny Bochenek

Blisko 200 pracowników Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach  6 i 13 marca 2024r. otrzymało od wojewody śląskiego Marka Wójcika odznaczenia nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Wśród odznaczonych znaleźli się pracownicy Katedry i Zakładu Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej.

Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju medycyny i ochrony zdrowia Złotym Krzyżem Zasługi została odznaczona prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Katarzyna Komosińska-Vassev.

 prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Katarzyna Komosińska-Vassev – Złoty Krzyż Zasługi

 Za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę odznaczona została mgr Karolina Bochenek.

 

  mgr Karolina Bochenek – Brązowy Medal za Długoletnią Służbę

Mgr Aleksandra Rajda absolwentka kierunku analityka medyczna, która realizowała swoją prace magisterską w Katedrze i Zakładzie Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej w roku akademickim 2022/2023, Laureatką XLV Wydziałowego Konkursu Prac Magisterskich

19.01.2024 r. odbył się XLV Wydziałowy Konkurs Prac Magisterskich. Do Konkursu zostało zgłoszonych 12 prac magisterskich Absolwentów, którzy ukończyli studia w roku akademickim 2022/2023 na kierunkach: farmacja, analityka medyczna. Prace prezentowano w dwóch sesjach: Sesji Nauk Farmaceutycznych oraz Sesji Nauk Medycznych. Organizatorem Konkursu był Samorząd Studencki Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu.

I miejsce w Sesji Nauk Medycznych zajęła Pani mgr Aleksandra Rajda, która pod kierunkiem Pani prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Katarzyny Komosińskiej-Vassev, wykonała swoją pracę magisterską, noszącą tytuł: „Ocena przydatności diagnostycznej oznaczeń stężenia fibronektyny w moczu otyłych pacjentów z cukrzycą typu 2”.

 

Prof. Katarzyna Komosińska-Vassev laureatką Śląskiej Nagrody Naukowej 2023

10 grudnia 2023 r.  podczas 7. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki Pani prof. Katarzyna Komosińska-Vassev otrzymała prestiżową Śląską Nagrodę  Naukową za całokształt osiągnięć.

Gala, w trakcie której wyłoniono laureatów i wręczono statuetki odbyła się w niedzielę 10 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Śląska Nagroda Naukowa przyznawana jest przez uczelnie współorganizujące Śląski Festiwal Nauki osobom, które w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju nauki, jak również promują śląską naukę na arenie krajowej i międzynarodowej. Może być przyznana za całokształt osiągnięć lub za osiągnięcia uzyskane w ciągu dwóch lat poprzedzających rok wręczenia wyróżnienia.

Przewodnicząca Kapituły Śląskiej Nagrody Naukowej, prof. Katarzyna Mizia- Stec, Prorektor SUM ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej - w trakcie gali laureatów wręczyła nagrody

 

Śląski Festiwal Nauki 2023 w Katowicach – Scena Silesian Hall of Fame –
spotkanie autorskie z prof. Katarzyną Komosińską Vassev

9 grudnia 2023 r. w programie obchodów 7. Edycji Europejskiego Miasta Nauki KATOWICE 2024 znalazły się aktywności naukowe w postaci sceny “Silesian Hall of Fame", na której odbywały się spotkania autorskie i wywiady z najważniejszymi osobistościami śląskiej nauki i sztuki, które są uznane zarówno w środowisku akademickim, jak i poza nim.

Na tej specjalnej scenie naukowcy, dzielili się odkryciami, badaniami, działalnością naukową oraz odsłaniali tajniki swojego warsztatu badawczego.

 Rozmowę z prof. Katarzyna Komosińską-Vassev przeprowadziła Ewa Niewiadomska -
dziennikarka Radia Katowice.

IV EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEJ KONFERENCJI „MEDYCZNE TARGI WIEDZY”

Studentki: Magdalena Szlauer, Monika Gąsior, Julia Jura, Natalia Harańczyk, Natalia Rzycka, Wiktoria Starczynowska oraz Student: Jakub Spuła, należący do Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze i Zakładzie Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej, Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach wzięli udział w IV Edycji Ogólnopolskiej Konferencji „Medyczne Targi Wiedzy”, która odbyła się w Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum w Krakowie w dniach 01 – 02.12.2023 r.

Podczas Konferencji, Pani Magdalena Szlauer – studentka V roku, kierunku analityka medyczna, przedstawiła na sesji naukowej „Anglojęzycznej” pracę naukową w formie wystąpienia ustnego pt.: „Oxidized low density lipoprotein (ox-LDL) and its relationship with lipid profile and cardiovascular risk factors in Polish students of the Medical University of Silesia – a pilot study”.

 Od lewej na zdjęciu: Julia Jura, Natalia Harańczyk, Magdalena Szlauer, Monika Gąsior, Natalia Rzycka, Wiktoria Starczynowska i Jakub Spuła.

Dr n. med. Kornelia Kuźnik-Trocha laureatką konkursu NCN MINATURA 7

Z radością informujemy, że Pani dr n. med. Kornelia Kuźnik-Trocha, adiunkt badawczo-dydaktyczny Katedry i Zakładu Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej, Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach uzyskała grant o wartości 49 500 zł w ramach konkursu MINIATURA 7 Narodowego Centrum Nauki. Dofinansowanie na realizację pojedynczego działania naukowego otrzymał projekt SUM autorstwa Pani dr Kuźnik-Trocha pt. „Ocena zmian osoczowego profilu proteoglikanów uwalnianych z macierzy kostno-stawowej u dzieci chorych na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, w przebiegu leczenia etanerceptem”, zgłoszony w obszarze badawczym nauki o życiu. 

Celem konkursu MINIATURA jest finansowe wsparcie działania naukowego służącego przygotowaniu przyszłego projektu badawczego planowanego do złożenia w konkursach NCN lub innych konkursach ogólnokrajowych lub międzynarodowych. W ramach projektu środki finansowe mogą być przeznaczone na badania wstępne, pilotażowe, kwerendy, staże naukowe, wyjazdy badawcze czy wyjazdy konsultacyjne. W konkursie można uzyskać od 5 000 do 50 000 zł.

WIZYTA STUDYJNA NAUKOWCOW SUM W UNIWERSYTECIE MEDYCZNYM W WARNIE
- FORUM PARTNERSTWA MIĘDZYNARODOWEGO

W dniach 16–21 października 2023 r. prof. dr hab. n.med. i n. o zdr. Katarzyna Komosińska-Vassev, kierownik Katedry i Zakładu Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej oraz prof. dr hab.n. farm. Paweł Olczyk, kierownik Zakładu Farmacji Aptecznej Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu odbyli wizytę studyjną w Uniwersytecie Medycznym w Warnie, uczestnicząc - na zaproszenie Dziekana Wydziału Farmaceutycznego MU Varna - w obchodach 15-lecia Wydziału Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Warnie, połączonych z odbywającym się wówczas 8th International Partnerships Forum, podczas którego prof. Komosińska-Vassev przedstawiła dotychczasowe wspólne działania, dotyczące współpracy na poziomie edukacyjnym i naukowym między instytucjami w podejmowaniu wspólnych wysiłków na rzecz rozwoju naukowego obu instytucji.

Ponadto, w ramach działań związanych z realizacją warunków obowiązującej umowy bilateralnej pomiędzy Śląskiem Uniwersytetem Medycznym w Katowicach, a Uniwersytetem Medycznym w Warnie - odbyło się spotkanie dotyczące omówienia etapów realizacji  grantu badawczego "Medical University - Varna: Enhancement of Translational Excellence Achievement in Medicine (MUVE-TEAM)" finansowanego przez the European Union NextGenerationEU (project № BG-RRP-2.004-0009-C02), w realizacji którego prof. Katarzyna Komosińska-Vassev oraz prof. Paweł Olczyk są członkami grupy badawczej, zajmującej się realizacją zadania „Produkty naturalne dla innowacyjnej medycyny prewencyjnej i zdrowia", na potrzeby którego grupa uzyskała dofinansowanie 2 000 000 BGN, czyli ok. 1 000 000 EUR. Celem projektu jest identyfikacja bioaktywnych substancji pochodzenia naturalnego przydatnych w kontroli i zapobieganiu zespołowi metabolicznemu i związanym z nim schorzeniom przewlekłym, poprzez ocenę i monitorowanie biomarkerów molekularnych”.

W trakcie spotkań omówiono również możliwości realizacji kolejnych wspólnych projektów badawczych.

 

Międzynarodowa Konferencja WORLDLAB EUROMEDLAB ROMA 2023

W dniach 21-25 maja 2023 roku odbył się w Rzymie międzynarodowy XXV Kongres WorldLab/EuroMedLab Roma 2023 organizowany przez m.in. Międzynarodową Federację Chemii Klinicznej i Medycyny Laboratoryjnej (IFCC), Europejską Federację Chemii Klinicznej i Medycyny Laboratoryjnej (EFLM) i Włoskie Towarzystwo SIBioC, we współpracy z MZ Events. Odbywające się co dwa lata kongresy IFCC-EFLM EuroMedLab  pełnią rolę wiodących forów w dziedzinie medycyny laboratoryjnej i chemii klinicznej, gromadząc naukowców z całego świata. W tegorocznej edycji Kongresu udział wzięli także pracownicy Katedry i Zakładu Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej.

W sesji chorób gastroenterologicznych prof. dr hab. Katarzyna Komosińska-Vassev przedstawiła pracę pt. „Potential diagnostic usefulness of urine glycosaminoglycans as an additional diagnostic tool for IBD”, mgr Aleksandra Kałużna w tej samej sesji zaprezentowała plakat pt. „Usefulness of pentraxin 3 serum profile in the diagnosis and monitoring of ulcerative colitis”. Dr Agnieszka Jura-Półtorak w sesji chorób autoimmunologicznych zaprezentowała plakat pt. „Effect of a 15-month anti-TNF-α therapy combined with methotrexate on serum levels of cartilage oligomeric matrix protein (COMP) in women with rheumatoid arthritis”. Dr Anna Szeremeta wzięła udział w sesji dotyczącej zaburzeń metabolizmu kostnego i funkcji endokrynnej kości, na której przedstawiła plakat pt. „TNF-α inhibitors in combination with MTX reduce circulating levels of sclerostin in women with rheumatoid arthritis”.

        

 

I miejsce dla mgr Agaty Maciaszek w II Ogólnopolskim Konkursie Prac Magisterskich dla Absolwentów Kierunku analityka medyczna

10.05.2023 r.  odbył się  II Ogólnopolski Konkurs Prac Magisterskich  dla Absolwentów kierunku analityka medyczna. Organizatorem konkursu były: Polskie Towarzystwo Diagnostyki Laboratoryjnej oraz  Kolegium Medycyny Laboratoryjnej w Polsce. Jury przyznało pierwsze miejsce Absolwentce Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu, SUM w Katowicach, Pani mgr Agacie Maciaszek.

Pani mgr Agata Maciaszek podczas Konkursu zaprezentowała pracę magisterską pt. „Ocena stężenia sklerostyny w osoczu krwi kobiet chorych na reumatoidalne zapalenie stawów, leczonych inhibitorami czynnika martwicy nowotworu alfa”, wykonaną  pod kierunkiem Promotora – Pani prof. dr hab. n. med. Krystyny Olczyk oraz Opiekuna – Pani dr n. med. Anny Szeremety.

Serdecznie gratulujemy!!!

Studenci Studenckiego Koła Naukowego, działającego przy Katedrze i Zakładzie Chemii Kliniczneji Diagnostyki Laboratoryjnej, Laureatami VIII Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Naukowej „Diagnostyczno-Biotechnologiczne Zagłębie Nauki”

22 kwietnia 2023 r. odbyła się na Wydziale Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach VIII Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowa ,,Diagnostyczno-Biotechnologiczne Zagłębie Nauki". W Konferencji wzięli udział studenci IV i V roku kierunku analityka medyczna oraz studenci III roku, studiów I stopnia kierunku biotechnologia medyczna, należący do Studenckiego Koła Naukowego (SKN), działającego przy Katedrze i Zakładzie Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Podczas Konferencji, studenci kierunku analityka medyczna: Magdalena Szlauer, Dorota Kojzar, Lucyna Bochnak, Karolina Foltyn, Monika Gąsior i Mateusz Serwatka zaprezentowali wyniki pracy naukowej, pt.: "Ocena parametrów gospodarki lipidowej oraz wybranych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u studentów kierunku analityka medyczna Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – badania wstępne”. Natomiast studenci kierunku biotechnologia medyczna: Mikołaj Kantor, Karolina Kępka, Weronika Łakomy, Karolina Flasza i Martyna Glura przygotowali pracę pt.: „Znaczenie technik biologii molekularnej w ocenie profilu bakteryjnego endometrium kobiet w kontekście niepłodności”.

Praca naukowa, studentów kierunku analityka medyczna, zaprezentowana przez Panią Magdalenę Szlauer, została wysoko oceniona przez Komitet Naukowy Konferencji, który przyznał studentom II miejsce w sesji diagnostycznej. Ponadto, Nagrodę Publiczności, za najlepiej zaprezentowane wyniki pracy naukowej podczas Konferencji, zdobył również wyżej wymieniony zespół studentów kierunku analityka medyczna, pracujący w SKN, działającym przy Katedrze i Zakładzie Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej, kierowanym przez dr n.med. Agnieszkę Jura-Półtorak.

Od lewej: Monika Gąsior, Dorota Kojzar, Mateusz Serwatka, prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Katarzyna Komosińska-Vassev i Magdalena Szlauer.

 

Tydzień Dni Otwartych 18.04 – 20.04.2023 r. Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

W dniu 20.04.2023 r., w ramach Tygodnia Dni Otwartych Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, w Katedrze i Zakładzie Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej odbywały się warsztaty pod wspólną nazwą: „Medyczne laboratorium diagnostyczce w pigułce”, poruszające następujące zagadnienia:

  1. Krew pełna, krew włośniczkowa, surowica czy osocze?
  2. Ocena wybranych czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego – panel lipidowy, pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Wskaźnik BMI – o czym informuje?
  3. Glikemia – jak zmierzyć poziom cukru we krwi i zinterpretować wynik.
  4. Badanie ogólne moczu – o czym mówią jego wyniki?

W przygotowaniu i prowadzeniu warsztatów aktywnie uczestniczyli studenci IV i V roku kierunku analityka medyczna oraz III roku kierunku biotechnologia medyczna, należący do Studenckiego Koła Naukowego, działającego przy Katedrze i Zakładzie Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej.

Absolwentki kierunku analityka medyczna: Pani mgr Agata Maciaszek, Pani mgr Anita Świerz-Dyląg i Pani mgr Marta Wyjadłowska, które realizowały swoje prace magisterskie w Katedrze i Zakładzie Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej w roku akademickim 2021/2022, Laureatkami XLIV Wydziałowego Konkursu Prac Magisterskich.

13.01.2023 r. odbył się XLIV Wydziałowy Konkurs Prac Magisterskich. Organizatorem Konkursu był Samorząd Studencki Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu. Na Konkurs zostało zgłoszonych 13 prac magisterskich absolwentów, którzy ukończyli studia w roku akademickim 2021/2022 na kierunkach: farmacjaanalityka medyczna, kosmetologia  II° oraz biotechnologia medyczna II°. Prace zostały zaprezentowane w dwóch sesjach: Sesji Nauk Farmaceutycznych oraz Sesji Nauk Medycznych. W skład Jury Konkursu weszli Nauczyciele Akademiccy oraz Pracownicy Naukowi Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu. Obradom Komisji Konkursowej przewodniczył Dziekan ds. studenckich, dr n.med. Robert Kubina.

W wyniku przeprowadzonego Konkursu, II miejsce w Sesji Nauk Medycznych zajęła Pani mgr Agata Maciaszek, która pod kierunkiem Promotora – Pani prof. dr hab. n. med. Krystyny Olczyk oraz Opiekuna – Pani dr n. med. Anny Szeremety, wykonała swoją pracę magisterską, noszącą tytuł: „Ocena stężenia sklerostyny w osoczu krwi kobiet chorych na reumatoidalne zapalenie stawów, leczonych inhibitorami czynnika martwicy nowotworu alfa”. Natomiast III miejsce zajęła Pani mgr Anita Świerz-Dyląg, która pod kierunkiem Promotora – prof. dr hab. n. med. Krystyny Olczyk oraz Opiekuna – Pani dr n. med. Agnieszki Jura-Półtorak, wykonała swoją pracę magisterską, noszącą tytuł: „Ocena stężenia siarczanowanych glikozoaminoglikanów we krwi kobiet z reumatoidalnym zapaleniem stawów, nieodpowiadających na leczenie inhibitorami TNF-α”.

Serdecznie gratulujemy!!!

mgr Agata Maciaszek

mgr Anita Świerz-Dyląg

XX JUBILEUSZOWY ZJAZD NAUKOWY POLSKIEGO TOWARZYSTWA DIAGNOSTYKI LABORATORYJNEJ 

XX Jubileuszowy Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej odbył się w dniach 19-22 października 2022 roku w Centrum Kongresowym Targi Kielce. W Zjeździe czynny udział wzięły Pani Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Katarzyna Komosińska-Vassev - Kierownik Katedry i Zakładu Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej, a także Pani dr hab. n. med. Katarzyna Winsz-Szczotka, prof. SUM i Pani dr n. med. Kornelia Kuźnik-Trocha.

XX Zjazd PTDL był wydarzeniem naukowo-szkoleniowym bardzo ważnym dla diagnostów laboratoryjnych, umożliwiając z jednej strony – wymianę doświadczeń, z drugiej zaś - zapoznanie się z najnowszymi osiągnięciami we wszystkich dziedzinach medycyny laboratoryjnej.

Wspominany Zjazd PTDL został poprzedzony Walnym Zgromadzeniem Delegatów, na którym Pani dr hab. n. med. Katarzyna Winsz-Szczotka, prof. SUM została wybrana na stanowisko Prezesa Zarządu Głównego PTDL na lata 2022-2026!!!!!!

W strukturach Zarządu Głównego znalazła się także Pani dr Kornelia Kuźnik-Trocha, która objęła funkcję Skarbnika. 

Serdecznie gratulujemy i życzymy samych sukcesów !!!!!!

Od lewej: prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Katarzyna Komosińska-Vassev, dr n. med. Kornelia Kuźnik-Trocha,  dr hab. n. med. Katarzyna Winsz-Szczotka, prof. SUM    

                                                                                                                         

MIĘDZYNARDOWA KONFERENCJA MATRIX BIOLOGY EUROPE WE FLORENCJI WE WŁOSZECH

W dniach 28-30 września 2022 roku odbyła się międzynarodowa Konferencja Matrix Biology Europe we Florencji we Włoszech. Katedrę i Zakład Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach reprezentował dr n. med. Adam Pudełko, który przedstawił pracę w sesji posterowej pt.: Dermatan sulfate can induce necroptosis in breast cancer cells. 

Od lewej: Profesor Stéphane Brézillon z Université de Reims Champagne Ardenne we Francji, Doktor Adam Pudełko oraz Profesor Martin Götte z Münster University Hospital w Niemczech.

 

Wyróżnienie dla mgr Aleksandry Kałużnej w XI Edycji Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Naukowców

W dniach 02-08.09.2022 r. w Katowicach odbyła się XI Edycja Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Naukowców na temat „Nowe wyzwania dla polskiej nauki”. W konferencji wzięła udział mgr Aleksandra Kałużna, asystent badawczo-dydaktyczny Naszej Katedry. Pani Magister zaprezentowała referat pod tytułem „Ocena użyteczności oznaczeń stężenia białka S100/A12 w diagnostyce wrzodziejącego zapalenia jelita grubego” oraz poster pod tytułem „Udział komórek odpornościowych w patogenezie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego”. Komisja Konferencji Młodych Naukowców przyznała wyróżnienie Pani Magister za prezentowany poster.

Kapituła Konkursu o Zagłębiowską Nagrodę „HUMANITAS” przyznała Nagrodę w Kategorii Honorowej Pani prof. dr hab. n. med. Krystynie Olczyk

W dniu 9 czerwca 2022 r., w Sali Widowiskowo-Koncertowej „MUZA” w Sosnowcu, odbyła się Gala Artystyczna wręczenia Zagłębiowskiej Nagrody „Humanitas”. Nagrodę Honorową „Humanitas”, przyznawaną przez Kapitułę, w składzie której zasiadają prezydenci miast Zagłębia, przedstawiciele samorządu województwa, Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, uczelni wyższych, organizacji pozarządowych i zagłębiowskich instytucji kultury, otrzymała prof. dr hab. Krystyna Olczyk, jako wieloletni Dziekan Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, osiągnięcia której na polu nauki, działalności dydaktycznej oraz w sferze kulturalnej przyczyniły się w opinii Członków Wysokiej Kapituły do  promowania Zagłębia i umacniania wartości regionalnych.

Tydzień Dni Otwartych Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach 

W dniach 16-20.05.2022 r. odbył się Tydzień Dni Otwartych Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Podczas tego wydarzenia, Katedra i Zakład Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej  przygotowała dla uczniów szkół ponadpodstawowych warsztaty pt.: „Odkrywanie tajemnic medycznego laboratorium diagnostycznego”.

W przygotowanie i prowadzenie wspomnianego warsztatu aktywnie włączyły się Studentki IV i V roku kierunku analityka medyczna, m.in. należące do Studenckiego Koła Naukowego działającego przy Katedrze i Zakładzie Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej oraz Magistrantki. Podczas warsztatu poruszane były następujące tematy:

  1. Studia na kierunku analityka medyczna w „Obiektywie Studentów”.
  2. Krew pełna, krew włośniczkowa, surowica czy osocze?
  3. Badanie ogólne moczu – o czym mówią jego wyniki?
  4. Glikemia – jak zmierzyć poziom cukru we krwi i zinterpretować wynik.
  5. Białko C-reaktywne (CRP) jako marker stanu zapalnego.

 

Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowa ,,Diagnostyczno-Biotechnologiczne Zagłębie Nauki"

13 maja 2022 r. odbyła się na Wydziale Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowa ,,Diagnostyczno-Biotechnologiczne Zagłębie Nauki".

W Konferencji wzięły udział Studentki IV i V roku kierunku analityka medyczna: Pani Anita Świerz, Pani Marta Wyjadłowska, Pani Agata Maciaszek i Pani Dorota Kojzar, które należą do Studenckiego Koła Naukowego, działającego przy Katedrze i Zakładzie Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej.

Podczas Konferencji, Studentki zaprezentowały wyniki pracy naukowej, pt.: "Ocena stężenia frakcji kostnej fosfatazy alkalicznej we krwi kobiet z RZS leczonych inhibitorami TNF-α”.

Praca została wysoko oceniona przez Komitet Naukowy Konferencji, który przyznał Studentkom II miejsce w Sesji Diagnostycznej.

Ponadto, Nagrodę Publiczności, za najlepiej zaprezentowane wyniki pracy naukowej podczas Konferencji, zdobyła Pani Anita Świerz.

 

Od lewej: Agata Maciaszek,  Marta Wyjadłowska, dr n. med. Agnieszka Jura-Półtorak, Anita Świerz, Dorota Kojzar 

I MIEJSCE DLA MGR ALEKSANDRY KAŁUŻNEJ W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PRAC MAGISTERSKICH DLA ABSOLWENTÓW KIERUNKU ANALITYKA MEDYCZNA

09.05.2022r. odbył się Ogólnopolski Konkursu Prac Magisterskich dla Absolwentów kierunku Analityka medyczna. Organizatorem konkursu było Kolegium Medycyny Laboratoryjnej w Polsce. Jury przyznało pierwsze miejsce Absolwentce Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu SUM, Pani mgr Aleksandrze Kałużna.

Pani mgr Aleksandra Kałużna podczas Konkursu zaprezentowała pracę magisterską pt. „Ocena użyteczności oznaczeń stężenia białka S100/ A12 w diagnostyce wrzodziejącego zapalenia jelita grubego”, wykonaną pod opieką Promotora Pani prof. dr hab. n. med. i n. o. zdr. Katarzyny Komosińskiej – Vassev – Kierownika Katedry i Zakładu Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej.

Serdecznie gratulujemy!!!

 

 

 XLIII Wydziałowy Konkurs Prac Magisterskich

25.02.2022 r. odbył się XLIII Wydziałowy Konkurs Prac Magisterskich. Organizatorem Konkursu był Samorząd Studencki Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu. Na Konkursu zostało zgłoszonych 9 prac magisterskich Absolwentów, którzy ukończyli studia w roku akademickim 2020/2021 na kierunkach: farmacja, analityka medyczna oraz biotechnologia medyczna II°. Prace zostały zaprezentowane w dwóch sesjach: Sesji Nauk Farmaceutycznych oraz Sesji Nauk Medycznych. W skład Jury Konkursu weszli Nauczyciele Akademiccy oraz Pracownicy Naukowi Wydziału Nauk Farmaceutycznych. Obradom Komisji Konkursowej przewodniczył Dziekan ds. studenckich, dr n.med. Robert Kubina.

Pierwsze miejsce w Sesji Nauk Medycznych zajęła Pani mgr Aleksandra Kałużna, która pod kierunkiem Pani prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Katarzyny Komosińskiej-Vassev, wykonała swoją pracę magisterską, noszącą tytuł: „Ocena użyteczności oznaczeń stężenia białka S100/A12 w diagnostyce wrzodziejącego zapalenia jelita grubego”. Drugie miejsce zajęła Pani mgr Nadia Chochlińska, która pod kierunkiem Pani dr hab. n. med. Katarzyny Winsz-Szczotka, prof. SUM, wykonała swoją pracę magisterską, noszącą tytuł: „Ocena stężenia C-końcowego propeptydu łańcucha alfa kolagenu typu II (PIICP) we krwi dziewczynek chorych na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, leczonych Etanerceptem”.

Serdecznie gratulujemy!!!

 

Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Adama Pudełko

W dniu 24.02.2022 r. odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej na stopień naukowy doktora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne mgr Adama Pudełko. Promotorem rozprawy doktorskiej pt. „Wpływ odmiennych strukturalnie łańcuchów siarczanu dermatanu na komórki raka sutka” była dr hab. n. med. Ewa Koźma, zaś funkcję recenzentów pełnili: prof. dr hab. n. farm. Jerzy Pałka (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku) oraz dr hab. n. med. Małgorzata Przybyło, prof. UJ (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie).

W dniu 03.03.2022 r. Rady Dyscypliny Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach podjęła uchwałę o nadaniu mgr Adamowi Pudełko stopienia naukowego doktora nauk medycznych i nauk o zdrowiu, w dyscyplinie nauki medyczne.

Serdecznie gratulujemy!!!

 

NAGRODA MINISTRA ZDROWIA 

dla prof. dr hab. n. med. Krystyny Olczyk

Piotr Bromber, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, przekazał 14 stycznia 2022 r. w imieniu ministra zdrowia Adama Niedzielskiego Nagrodę Ministra Zdrowia dla Pani prof. dr hab. n. med. Krystyny Olczyk za całokształt dorobku obejmującego znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej i organizacyjnej. 

 

Prof. dr hab. n. med. i n. o zdrowiu Katarzyna Komosińska-Vassev 

w prestiżowym rankingu 2 proc. najbardziej wpływowych naukowców na świecie

6 naukowców Śląskiego Uniwersytetu Medycznego znalazło się w prestiżowym rankingu 2 proc. najbardziej wpływowych naukowców na świecie, przygotowywanym przez Uniwersytet Stanforda (USA) wraz z wydawnictwem Elsevier.  Opracowany ranking opiera się na dwóch zestawieniach.

W pierwszym zestawieniu oceniającym całościowy dorobek naukowców od początku kariery do 2020 r. według indeksu bibliometrycznego (na kryterium oceny wpłynął m.in. indeks Hirscha i liczba cytowań przez innych autorów), znalazł się dorobek prof. Zbigniewa Hermana, prof. Michała Tendery,  prof. Jana Kowalskiego oraz  Eweliny Szliszki  z SUM.

Drugie zestawienie amerykańskiego rankingu dotyczy 2% najczęściej cytowanych naukowców na świecie w 2020 r. W skład tej grupy weszli: prof. Michał Tendera, prof. Ewelina Szliszka, prof. Katarzyna Komosińska-Vassev oraz prof. Marta Tanasiewcz z SUM.

Naukowcy SUM ujęci w amerykańskim rankingu, zajmują się kluczowymi obszarami badawczymi naszej uczelni. To silna kadra, która swoją karierę naukową związała od początku swojej pracy naukowej ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach. Jest to duże wyróżnienie dla naszych naukowców oraz dla Uczelni.

Link do Rankingu: https://elsevier.digitalcommonsdata.com/datasets/btchxktzyw/3

 

I MIEJSCE DLA STUDENTEK KOŁA NAUKOWEGO 

DZIAŁAJĄCEGO PRZY KATEDRZE I ZAKŁADZIE CHEMII KLINICZNEJ I DIAGNOSTYKI LABORATORYJNEJ

W dniu 7 maja 2021 r. odbyła się Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowa „Diagnostyczno-Biotechnologiczne Zagłębie Nauki”, zorganizowana przez Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych oraz Stowarzyszenie Młodych Biotechnologów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

W wydarzeniu wzięły udział: Pani Anita Świerz, Pani Marta Wyjadłowska oraz Pani Agata Wójsik –  studentki IV roku kierunku analityka medyczna, które reprezentowały Studenckie Koło Naukowe działające przy Katedrze i Zakładzie Chemii klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej.Podczas Konferencji, Studentki zaprezentowały pracę pt. „ Markery obrotu kostnego w ocenie przebudowy kości i skuteczności leczenia w reumatoidalnym zapaleniu stawów”, za którą otrzymały I miejsce w Sesji Diagnostycznej.

dr n. med. Agnieszka Jura Półtorak

Opiekun Studenckiego Koła Naukowego

 

DNI OTWARTE!!!

W dniu 12 maja 2020 roku studenci mogli wirtualnie gościć w Katedrze i Zakładzie Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej, WNF w Sosnowcu, SUM w Katowicach, kierowanej przez Panią Prof. K. Olczyk.  Struktura organizacyjna oraz zadania dydaktyczno-naukowe wymienionej Katedry zostały przedstawione przez prowadzących spotkanie tj.: dr hab. n. med. Katarzynę Winsz-Szczotka oraz dr n. med. Grzegorza Wisowskiego, będących jednocześnie jej pracownikami.

Najważniejszym celem spotkania było przybliżenie odbiorcom tajemnic studiowania na kierunku: analityka medyczna. Prowadzący wskazali, że absolwenci wymienionego kierunku kształcenia, tj. diagności laboratoryjni, pracując w szczególności w medycznych laboratoriach diagnostycznych, i poddając jakościowej oraz ilościowej ocenie składniki płynów ustrojowych czy oceniając strukturę tkanek, współodpowiedzialni są za  ustalanie  diagnozy  oraz  terapii  pacjentów. Z uwagi na powyższe, zawód  diagnosty  laboratoryjnego   jest zawodem regulowanym, uznawanym jednocześnie za zawód zaufania publicznego.  Pełnienie obowiązków diagnosty laboratoryjnego wymaga ukończenia pięcioletniego  cyklu  kształcenia,  zdania  egzaminu dyplomowego, obrony pracy magisterskiej oraz wpisania się na listę diagnostów laboratoryjnych prowadzonych przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych. Prowadzący serdecznie zaprosili wszystkie osoby zainteresowane „rozwiązywaniem laboratoryjnych zagadek” do studiowania na kierunku analityka medyczna.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=g0sPsAwdaPQ

         

Innowacja „Włóknina opatrunkowa i sposób wytwarzania włókniny opatrunkowej” 

„Włóknina opatrunkowa i sposób wytwarzania włókniny opatrunkowej” – o tym wynalazku naukowców SUM: prof. dr hab. Katarzyny Komosińskiej-Vassev, prof. dr hab. Pawła Olczyka, prof. dr hab. Jerzego Stojko i dr Ewy Walugi-Kozłowskiej oraz Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN: dr hab. Piotra Dobrzyńskiego, prof. dr hab. inż. Janusza Kasperczyka, dr Michała Soboty, mgr Mateusza Stojko, mgr inż. Jakuba Włodarczyka warto przeczytać‼️

GAZETA PRAWNA https://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/1471884,eureka-dgp-slaski-uniwersytet-medyczny-opatrunek-nie-trzeba-zdejmowac.html 

ZDROWIE TVN https://zdrowie.tvn.pl/a/inteligentny-opatrunek-ktorego-nie-trzeba-zdejmowac?fbclid=IwAR26CSYOVOl0_usDRheYHNDP99U9pyu5FXsdMiSluT5gDmZfq7DChe-OljE 

TELEEXPRESS  https://teleexpress.tvp.pl/47906522/cudowna-nic?fbclid=IwAR1Q3-s4-gwbj3yp25huGlo4Y5JapYH6IoQtYDT56zxmN3z61_poxADAuuA

36,6 TVN https://www.facebook.com/1903047866599786/videos/1016888808709038/UzpfSTEwMDAwMDQ2MDgyNzAyMzo0MTIxODU3MzYxMTcyOTE3/

 

SERDECZNIE GRATULUJEMY!!! 

Nominacja profesorska dla dr hab. n. med. Katarzyny Komosińskiej-Vassev

Postanowieniem z dnia 6.02.2020 r. Prezydent RP Andrzej Duda nadał dr. hab. n. med. Katarzynie Komosińskiej-Vassev tytuł naukowy profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

 

 

SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

 

Prof. dr hab. n. med. Krystyna Olczyk – Uhonorowana Odznaką „Zasłużony dla Miasta Sosnowca”

W dniu 28 listopada 2019 r.. Prezydent Miasta Sosnowca, Pan Arkadiusz Chęciński, wręczył prof. dr hab. Krystynie Olczyk – Dziekanowi Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu, Odznakę: „ZASŁUŻONY DLA MIASTA SOSNOWCA".

Uroczystość wręczenia Odznaki, nadanej z inicjatywy Pana Prezydenta Chęcińskiego, odbyła się podczas obrad Sesji Rady Miejskiej, w Urzędzie miasta Sosnowca. Podczas Laudacji, poprzedzającej odznaczenie Pani Profesor, wskazano na wiele przedsięwzięć, podejmowanych w okresie pełnienia przez Nią funkcji Dziekana czy Prorektora SUM, które znalazły swój wyraz w podniesieniu jakości i warunków kształcenia na Wydziale Farmaceutycznym, czego wyrazem jest nowoczesny kampus Wydziału, czy też przedsięwzięć, obejmujących działania na rzecz społeczności miasta Sosnowca, takich jak cykliczne warsztaty dla uczniów sosnowieckich szkół, prężnie działający Uniwersytet III Wieku, czy powołane w ubiegłym roku decyzją Jego Magnificencji Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach - Pana prof. dr hab. n.med. Przemysława Jałowieckiego, Muzeum Medycyny i Farmacji SUM, z siedzibą w Sosnowcu.

   

  

SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

 

Statuetka dla Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

W dniu 26 listopada 2019 r., podczas uroczystości Jubileuszu 35-lecia firmy Indra oraz 25-lecia otwarcia jej pierwszej apteki, wchodzącej w skład obecnej sieci: „Apteka Blisko Ciebie", prof. dr hab. n.med. Krystyna Olczyk – Dziekan Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu, uczestnicząc w uroczystości w imieniu Jego Magnificencji Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Pana prof. dr hab. n.med. Przemysława Jałowieckiego, odebrała z rąk Prezesa Fundacji Blisko Ciebie, Pana Leszka Jargana, okolicznościową statuetkę, upamiętniającą owocną współpracę Wydziału Nauk Farmaceutycznych SUM z wymienionym Przedsiębiorstwem, zarządzającym siecią aptek.

 

Posiedzenie Rady Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego w siedzibie
Muzeum Medycyny i Farmacji w Sosnowcu SUM

W dniu 4 listopada 2019 r., w siedzibie Muzeum Medycyny i Farmacji SUM, odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego. Posiedzenie to zaszczycił swoją obecnością Prezydent Miasta Sosnowca, Pan Arkadiusz Chęciński a spotkaniu przewodniczyła Dziekan Wydziału Nauk Farmaceutycznych, prof. dr hab. Krystyna Olczyk.

 

 

 

Uroczysta Promocja Doktorska 

W dniu 24 października 2019 r., w Auli Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu przy ulicy Jedności 8, odbyła się uroczysta Promocja Doktorska.

Z rąk promotora prof. dr hab. n. med. Krystyny Olczyk dyplom odebrał dr n. med. Wojciech Lemski.

Serdecznie gratulujemy!!!

 

Ostatnie posiedzenie Rady Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu

30 września 2019 roku odbyło się ostatnie posiedzenie Rady Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu, w którym uczestniczyli JM Rektor prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki oraz prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, Prorektor ds. Nauki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

JM Rektor prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki podziękował Władzom i Radzie Wydziału za pracę i wkład w rozwój Uniwersytetu. Dotychczasowa Dziekan prof. dr hab. n. med. Krystyna Olczyk i Prodziekani: dr hab. n. farm. Ewa Chodurek, dr hab. n. med. Katarzyna Komosińska-Vassev, dr hab. n. med. Robert Wojtyczka od 1 października będą kontynuowali swoje funkcje.

Serdecznie gratulujemy!

Od lewej: dr hab. n. med. Robert Wojtyczka, dr hab. n. farm. Ewa Chodurek, prof. dr hab. n. med. Krystyna Olczyk, dr hab. n. med. Katarzyna Komosińska-Vassev

DYPLOMY  PREZYDENTA MIASTA SOSNOWCA DLA NAUCZYCIELI AKADEMICKICH WYDZIAŁU FARMACEUTYCZNEGO Z ODDZIAŁEM MEDYCYNY LABORATORYJNEJ W SOSNOWCU

W dniu 13 czerwca 2019 roku, podczas posiedzenia  Rady Wydziału, odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów Prezydenta Miasta Sosnowca, Pana Arkadiusza Chęcińskiego, nauczycielom akademickim Wydziału,  w podziękowaniu za zorganizowanie i poprowadzenie warsztatów naukowo-badawczych dla uczniów sosnowieckich szkół. Dyplomy wręczała – w imieniu Prezydenta Miasta, Pani Halina Czapla – Naczelnik Wydziału Zdrowia Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. Z Naszej Katedry otrzymali je: pomysłodawca warsztatów – Dziekan Wydziału prof. Krystyna Olczyk, dr hab. Katarzyna Winsz-Szczotka i dr Agnieszka Jura-Półtorak.

 

Prof. Krystyna Olczyk odbiera dyplom z rąk Pani Haliny Czapli – Naczelnika Wydziału Zdrowia Urzędu Miejskiego w Sosnowcu

 

 

Dr hab. Katarzyna Winsz-Szczotka  odbiera dyplom z rąk Pani Haliny Czapli – Naczelnika Wydziału Zdrowia Urzędu Miejskiego w Sosnowcu

 

Dr Agnieszka Jura-Półtorak  odbiera dyplom z rąk Pani Haliny Czapli – Naczelnika Wydziału Zdrowia Urzędu Miejskiego w Sosnowcu

 

XXIII Europejski Kongres Chemii Klinicznej i Medycyny Laboratoryjnej (IFCC-EFLM EuroMedlab)

Barcelona, 19-23 maj 2019

Od lewej: dr hab. Katarzyna Komosińska-Vassev, prof. Krystyna Olczyk, dr hab. Katarzyna Winsz-Szczotka

 

Kobiece Forum

Stowarzyszenie Forum dla Aktywnych, w dniu 26.04.2019 r. zaprosiło prof. Krystynę Olczyk do udziału w KOBIECYM FORUM w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.

Tematyka paneli przedstawiała się następująco:

Kobieta ZDROWA – Profilaktyka

Kobieta w SAMORZĄDZIE, POLITYCE, BIZNESIE

Kobieta WSZECHSTRONNA

 

Muzeum Medycyny i Farmacji już otwarte!

Kilka tysięcy eksponatów, w tym aparat płucoserce wykonany przez prof. T. Paliwodę, kardiochirurga Śląskiej Akademii Medycznej wraz z zespołem Politechniki Śląskiej, stół operacyjny prof. W. Brossa oraz pierwsza polska endoproteza stawu biodrowego zaprojektowana przez zespół dr. J. Daaba z Piekar Śląskich – to zbiory Muzeum Medycyny i Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, które zlokalizowane jest na terenie Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu.

12 grudnia 2018 r. oficjalnego otwarcia Muzeum i uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: JM Rektor SUM prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej prof. dr hab. n. med. Krystyna Olczyk oraz Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Od lewej: Dziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej
prof. dr hab. n. med. Krystyna Olczyk, JM Rektor SUM prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki,
Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

 

WARSZTATY NAUKOWO- BADAWCZE REALIZOWANE PRZEZ PRACOWNIKÓW WYDZIAŁU W RAMACH WSPÓŁPRACY Z SOSNOWIECKIM PARKIEM NAUKOWO-TECHNOLOGICZNYM

21-22.11.2018 r.

Pracownicy Katedry realizujący warsztaty:

Dr hab. n. med. Katarzyna Winsz-Szczotka

Dr n. med. Agnieszka Jura-Półtorak

 

 

Promocja Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu

Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach - 26.10.2018r.

Promocja Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu podczas obchodów 70-lecia II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Katowicach. W promocji Uczelni udział wzięli: Pani dr hab. n. med. Katarzyna Komosińska-Vassev, Pani dr hab. n. med. Aleksandra Mielczarek-Palacz oraz Pan dr hab. n. farm. Paweł Olczyk.

 

BRĄZOWY KRZYŻ ZASŁUGI

dla dr hab. n. med. Katarzyny Winsz-Szczotka

Inauguracja V Krajowego Zjazdu Diagnostów Laboratoryjnych, która odbyła się w Warszawie w dniu 6 grudnia 2018 r., była okazją do uhonorowania zasłużonych osób zaangażowanych w działania organizacyjne i naukowo-szkoleniowe dla środowiska diagnostów laboratoryjnych.

Na wniosek Prezesa Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach, Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 listopada br., za zasługi w działalności na rzecz samorządu zawodowego oraz osiągnięcia w pracy naukowo-dydaktycznej, BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI uhonorowano:

Panią dr hab. n. med. Katarzynę Winsz-Szczotkę – adiunkta Katedry i Zakładu Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu.

SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

 

Medale dla pracowników Katedry i Zakładu Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej

Inauguracja Roku Akademickiego 2018/2019 była okazją do podziękowania zasłużonym pracownikom Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i uhonorowania ich wkładu w rozwój Uczelni. Na wniosek Jego Magnificencji Rektora Pana Profesora Przemysława Jałowieckiego, za pośrednictwem Ministra Zdrowia, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, nadał odznaczenia państwowe, pracownikom naukowo-dydaktycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Medale Komisji Edukacji Narodowej,  na wniosek Rektora zostały przyznane za szczególne zasługi w zakresie działalności dydaktycznej nauczycielom akademickim Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach m. in. pracownikom Katedry i Zakładu Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej:

dr hab. n. med. Katarzynie Komosińskiej-Vassev

dr hab. n. med. Katarzynie Winsz-Szczotce

Serdecznie gratulujemy!!!!

 

 

 

Dane kontaktowe

Katedra i Zakład Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

41-200 Sosnowiec, ul. Jedności 8
tel. 32 364 11 50; e-mail:chem_klin@sum.edu.pl